×
 x 

Prázdny košík

Katégórie produktov

Každý cyklista sa musí v prípade, že sa zúčastňuje cestnej premávky, riadiť výhláškou 464/2009. V nej je stanovená okrem iného aj povinná výbava bicykla.

Bicykel musí byť vybavený dvoma od seba nezávislými účinnými brzdami. U bicyklov pre deti v predškolskom vekú stačí aj jedna klasická protišlapacia brzda na zadnom kolese alebo páčková brzda na riadítkách. 

Bežnou výbavou pri kúpe bicykla sú už odrazové sklá, ale ak na bicykli nie sú, je vašou povinosťou bicykel dovybaviť. Vpredu je potrebné biele odrazové sklo a vzadu červené. Nesmú chýbať ani bočné odrazové sklá pričom jedno sa musí nachádzať na prednom kolese a druhé na zadnom. O pedáloch bicykla to platí rovnako.

Cyklista je povinný mať na bicykli za zníženej viditeľnosti  vpredu svetlomet s bielym svetlom. Toto predné svetlo musí svietiť do vzdialenosti 15m a musí byť zabezpečené proti pohybu. Vzadu musí byť na bicykli namontované svetlo alebo blikačka červenej farby.  V prípade aku svetla by mala batéria zaistiť dobu svietenia minimálne 1,5 hodiny.

Mimo obce a za zníženej viditeľnosti je cyklista povinný mať na sebe reflexné prvky, či už reflexnú vestu alebo reflexné pásky. Najlepšie je mať oboje, aby ste boli dosť viditeľný pre ostatných účastníkov cestnej premávky.

Na bicykli môžete voziť vaše dieťa iba v certifikovanej detskej sedačke, ktorá musí byť riadne upevnená a musí mať stúpačky. Odporúčame namontovať aj mriežku ku stúpačkám, pre vyššiu bezpečnosť dieťaťa.

Za bicykel je môžné pripojiť prívesný vozík pre dieťa. Vozík nesmie byť širší ako 80 cm a musí mať zadné aj bočné odrazové prvky. Inou možnosťou je spojenie bicykla vášho dieťaťa s vaším pomocou tandemovej ťažnej tyče. Pozor detský bicykel s pomocnými kolieskami nemožno používať v cestnej premávke.

Pri výletoch na bicykli nezabudajte na povinnosť mimo obce mať na hlave cyklistickú prilbu. Deti do pätnásť rokov musia mať na hlave cykloprilbu aj pri jazde na bicykli v mestách a obciach. Osoba mladšia ako 10 rokov smie do cestnej premávky len pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov.

Ak jazdíte v cestnej premávke nezabúdajte pri každom odobčení signalizovať smer svojej jazdy. Jednoduchým ukázaním ruky do smeru, ktorým idete odbočovať.

Na jednomiestnom bicykli sa nikdy nevozte viac ako jedna osoba, v prípade detí len s prvkami na to určenými.

Dobrým doplnkom ale nie povinnou výbavou bicykla môžu byť blatníky, ktoré musia prekrývať celú šírku nezaťaženej pneumatiky z oboch strán.  Ak sa chcete vydať na turistiku určite vám dobre posluži nosič bicykla s turistickou taškou.

Skoro u všetkých bicyklov nájdete niektoré prvky povinnej výbavy už pri kúpe bicykla. Zvyšné doplnky si kúpite za skvelé ceny v našom e-shope.

×

TOP